در این آموزش با تهیه نسخه پشتیبان در سی‌پنل همراه شما هستیم. تهیه نسخه پشتیبان نیاز اساسی برای سرویس میزبانی‌وب است. با تهیه یک کپی از کلیه محتویات و تنظیمات سرویس، آسودگی خیال بیشتری خواهید داشت. به راحتی می‌توانید دست به ویرایش محتویات زده و نگرانی کمتری در مورد بروز اختلال در سایت بر اثر این تغییرات داشته باشید. همچنین گاها نیاز است بروزرسانی‌هایی در سایت انجام شده و تهیه نسخه پشتیبان بیش از بروزرسانی گامی توصیه شده و منطقی است.

جهت تهیه نسخه پشتیبان در سی‌پنل که شامل فایل‌ها و بانک‌های اطلاعاتی است، می‌توانید پس از ورود به کنترل پنل مطابق با آموزش زیر از بخش Files به گزینه ‌Backup مراجعه نمایید.

 

نحوه تهیه نسخه پشتیبان در هاست cPanel

تصویر(1)

 

سپس گزینه Download a full Account Backup را انتخاب کنید:

 

نحوه تهیه نسخه پشتیبان در هاست cPanel

تصویر(2)

 

در مرحله بعدی محل ذخیره سازی پیش فرض را تغییر ندهید و در بخش ایمیل، ایمیل خود را وارد کنید. در نهایت گزینه Generate Backup را انتخاب نموده تا روند تهیه نسخه پشتیبان آغاز شود:

نحوه تهیه نسخه پشتیبان در هاست cPanel

تصویر(3)

فایل نسخه پشتیبان در home directory سرویس شما (یک مسیر بالاتر از public_html) ذخیره میشود که پسوند آن tar.gz است. در صورت نیاز به بازگردانی این فایل بکاپ، کافیست درخواست پشتیبانی ایجاد کرده و از کارمندان رایکت بخواهید فایلی که تهیه کرده اید را بازگردانی کنند.

نکته : پس از اتمام عملیات بکاپ گیری یک ایمیل جهت اطلاع‌رسانی برایتان ارسال می‌شود. توجه نمایید خود فایل بکاپ به ایمیل‌تان ارسال نمی‌گردد بلکه همانطور که اشاره شد در home directory سی‌پنل ذخیره می‌شود.

نکته : برای اینکه لینک دانلود از فایل مدنظر تهیه کنید می‌توانید از آموزش  دریافت لینک فول بکاپ در هاست cPanel استفاده نمایید.