در این مطلب به افزایش سرعت سایت با کش لایت اسپید خواهیم پرداخت. سرعت وب سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سایتی که با سرعت پایینی لود می‌شود مانع رشد و پیشرفت کار شما خواهد شد. در حقیقت، گوگل و بسیاری از موتورهای جستجو هنگام تصمیم‌گیری برای صفحات سایت شما سرعت لود آن صفحه را در نظر می‌گیرند.

 

لایت اسپید چیست؟

لایت اسپید یک وب سرور است که وظیفه آن پاسخ دهی به درخواست‌های کاربران بر روی پروتکل HTTP می‌باشد. لایت اسپید به عنوان یک وب سرور جایگزین وب سرورهای دیگر مانند آپاچی است. در واقع می توان لایت اسپید را جایگزین آپاچی کرد بدون اینکه نیاز باشد تغییرات زیادی در نرم افزارهای سرور ایجاد نمود. زیرا لایت اسپید کاملا سازگار با نرم افزارهای آپاچی و حتی فایل‌های کانفیگ آپاچی می‌باشد.

افزایش سرعت وب سایت با لایت اسپید و کش لایت اسپید

تصویر(1)

 

به طور کلی لایت اسپید نسبت به سایر وب سرورها سریع تر عمل می‌کند. در این وب سرور درخواست‌های کاربران بسیار سریع تر از وب سرورهایی مانند آپاچی پاسخ دهی می‌شود. همچنین سرعت اجرای درخواست های Mysql و PHP در وب سرور لایت اسپید نیز بالاتر از سایر وب سرورها است. در نتیجه این وب سرور برای سایت های پویا مانند سایت هایی که با جوملا، وردپرس، دروپال و … طراحی شده اند بسیار مناسب است.

 

مزایای استفاده از وب سرور لایت اسپید

همانطور که توضیح داده شد لایت اسپید می تواند سرعت اجرای کوئری‌های پایگاه داده و اجرای PHP را سریع‌تر کند. اما فراتر از آن، وب سرور لایت اسپید می تواند از بسیاری جهات دیگر مفید باشد.

 

  • 1- کاملا سازگار با آپاچی

اگر ماژول و یا توابعی در اسکریپت خود دارید که الزاما باید از آپاچی استفاده کنید به هیچ عنوان نگران نباشید، وب سرور لایت اسپید کاملا با آپاچی سازگاری دارد. این بدان معنا است که هر کدی که در آپاچی اجرا شود قطعا در لایت اسپید هم اجرا می‌شود. تمام ویژگی های آپاچی مانند mod_rewrite و فایل های htaccess در لایت اسپید هم در دسترس است. حتی لایت سپید فایل‌های پیکربندی آپاچی را هم می‌تواند کنترل کند. اگر به کنترل پنل هایی مانند سی پنل، دایرکت ادمین و پلسک هم نیاز دارید بدون نگرانی می توانید نصب کنید چرا که لایت اسپید با این  کنترل پنل ها سازگاری کامل دارد.

 

  • 2- امنیت

از آنجایی که لایت اسپید سازگار با mod_security آپاچی است، پس امنیت کمتری نسبت به آپاچی ندارد. اما ویژگی های بیشتری در خصوص امنیت لایت اسپید قابل توضیح است. وب سرور لایت اسپید دارای سیستم ضد DDos است. فرض کنید از یک آی پی درخواست های زیادی به سرور شما ارسال می‌شود و یا سعی در ورود به سی پنل سرور شما دارد. لایت اسپید این درخواست ها را شناسایی و سریعا بطور خودکار آی پی را مسدود می‌کند. به جرات می‌توان گفت استفاده از لایت اسپید می‌تواند سایت شما را ایمن تر کند.

 

  • 3- نیاز به بهینه سازی کمتر

لایت اسپید با هدف بهینه سازی بیشتر وب سایت های php ساخته شده است. به همین دلیل سایت‌های php به خصوص سایت‌های مبتنی بر وردپرس با سرعت بالایی بارگذاری می‌شوند. در واقع این اسکریپت‌ها نیاز به بهینه سازی کم تری روی لایت اسپید نسبت به سایر وب سرورها دارند. البته این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان اسکریپت ها نیاز به بهینه سازی ندارند و وجود لایت اسپید کافی خواهد بود. همواره بهینه کردن اسکریپت از پیشفرض‌های اولیه رسیدن به سرعت بارگذاری مناسب در سایت است.

 

کش لایت اسپید

همانطور که از نام آن پیدا است، کش لایت اسپید یک راهکار ذخیره سازی برای وب سرور لایت اسپید است. تقریباً به همان روش mod_rewrite در آپاچی کار می‌کند. کش لایت اسپید از قوانین بازنویسی (rewrite) استفاده می کند که در سمت سرور پیاده سازی می شود.

در نتیجه، کش لایت اسپید انعطاف پذیری بیشتر و عملکرد بهتر را در اختیار کاربران قرار می دهد. اما این فقط به کد PHP یا محتوای پویا محدود نمی شود. کش لایت اسپید حتی در صفحات استاتیک می تواند عملکرد و سرعت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. بزرگترین و بارزترین مزیت مرتبط با کش لایت اسپید این است که مستقیماً در وب سرور ساخته شده است.

 

افزونه کش لایت اسپید در اسکریپت های مختلف

بسته به سیستم مدیریت محتوای سایت شما، امکان افزایش سرعت سایت با کش لایت اسپید وجود دارد. نکته قابل ذکر این است که این افزونه کاملا رایگان می‌باشد و بدیهی است که تنها بر روی وب سرور لایت اسپید قابل نصب بوده و بر روی سایر وب سرورها امکان نصب آن وجود ندارد.

 

WordPress

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است و طبیعی است که لایت اسپید افزونه کش جداگانه ای برای کاربران وردپرس داشته باشد. افزونه LiteSpeed Cache WordPress) LSCache) بسیار محبوب است و در حال حاضر بالغ بر 800000 کاربر فعال دارد. این افزونه با تمام نسخه های اصلی وردپرس سازگار است و از ویژگی هایی مانند بهینه سازی پایگاه داده نیز برخوردار است.

افزایش سرعت وب سایت با لایت اسپید و کش لایت اسپید

تصویر(2)

 

Joomla

کش لایت اسپید برای نسخه های جوملا  3 و بالاتر در دسترس است. در صورتی که از جوملا استفاده می‌کنید می‌توانید از افزونه کش لایت اسپید استفاده نمایید. با نصب این افزونه به صورت پیش فرض تمام تنظیمات و بهینه سازی ها انجام شده است و نیاز به تنظیمات اضافی نخواهید داشت.

 

Drupal

کش لایت اسپید برای کاربران دروپال، فقط در نسخه 8 و یا بالاتر قابل استفاده است. (در نسخه های قدیمی تر امکان استفاده از کش لایت اسپید وجود ندارد). بر خلاف LSCache در وردپرس، در دروپال افزونه کش لایت اسپید از ویژگی crawler برخوردار نیست.

افزایش سرعت وب سایت با لایت اسپید و کش لایت اسپید

تصویر(3)

 

Magento

کاربران Magento می توانند از افزونه حافظه کش LiteMage برای ذخیره سازی استفاده کنند. بسته به اینکه شما از نسخه Magento 1.x و یا Magento 2.x  استفاده می‌کنید باید LiteMage را نصب کنید.

 

PrestaShop

در حال حاضر پرستاشاپ هیچ افزونه کشی ندارد و افزونه LSCache تنها موردی است که جهت ذخیره سازی و افزایش سرعت برای این اسکریپت قابل استفاده می باشد.

 

OpenCart

کاربرانی که از OpenCart استفاده می کنند قاعدتا متوجه بالا بودن سرعت لود صفحات نسبت به سایر اسکریپت ها شده اند اما به مرور زمان کندی بیشتری در لود صفحات را حس می کنند و دلیل این مورد هم افزایش محصولات سایت و سنگین تر شدن اسکریپت می باشد. افزونه LiteSpeed Cache برای OpenCart می تواند از اینگونه مشکلات جلوگیری کند.

 

XenForo

کش لایت اسپید برای نسخه های XenForo1.x و XenForo2.x ارائه شده است. اگر از XenForo استفاده می کنید، به شدت توصیه می شود برای نصب افزونه LSCache از SFTP یا SSH استفاده نمایید.

 

MediaWiki

کش لایت اسپید برای سایت‌های نسخه MediaWiki 1.25 یا بالاتر ارائه شده است. از آنجا که محتوای یک سایت ممکن است غالباً تغییر کند، LiteSpeed Cache به مدیر سایت اجازه پاکسازی کش سایت به صورت دستی را نیز می‌دهد.

 

نتیجه گیری

افزونه‌های کش زیادی برای اسکریپت‌های مختلف وجود دارند. اما چرا پیشنهاد می‌شود برای افزایش سرعت سایت با کش لایت اسپید کار کنید؟ قطعا هر افزونه ویژگی های مخصوص به خود را دارد. نکته‌ای که برای کش لایت اسپید وجود دارد، فعال بودنِ سیستم کشِ سمت سرور می‌باشد که باعث افزایش کارایی آن خواهد شد. همچنین LSCache دارای ویژگی های دیگر از جمله بهینه‌سازی کدهای CSS و JS است. حتی در صورت افزایش ترافیک سایت، کش لایت اسپید می‌تواند صفحات ایستا را از حافظه خود به کاربران نمایش دهد تا فشار بر سرور برای بارگذاری صفحات ایستا زیاد نشود.