در این آموزش با نحوه بررسی فضای دیسک در سی‌پنل آشنا خواهید شد. اینکه چه مقدار فضا و توسط کدام مسیرها اشغال شده حائز اهمیت خواهد بود.

جهت مشاهده میزان فضای استفاده شده در Cpanel می‌توانید مطابق شکل زیر پس از ورود به کنترل پنل از بخش “Files” گزینه “Disk Space Usage” را انتخاب نمایید.

بررسی فضای اشغال شده در هاست cPanel

تصویر(1)

مواردی که معمولا حجم زیادی به خود اختصاص می دهند:

 

1- فایل error_log در public_html یا هر پوشه و مسیر دیگری که اسکریپتی راه اندازی شده است. این فایل خطاهای موقت مربوط به اسکریپت را در خود نگهداری می کند. به صورت خودکار ایجاد می‌شود و حذف آن مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
2- پوشه tmp که در home directory سرویس میزبانی‌وب (یک مسیر بالاتر از public_html) قرار دارد. این پوشه اطلاعات مربوط به آمار سایت را در خود نگهداری می کند. حذف محتویات داخل این پوشه نیز موردی ندارد.

3- برخی فایل‌های فشرده و یا فایل بکاپ که در مسیرهای مختلف یافت می‌شوند. به عنوان مثال فول بکاپ سی‌پنل با پسوند .tar.gz بوده و به صورت پیشفرض در home directory هاست (یک مسیر بالاتر از public_html) قرار خواهد گرفت. اگر فایل بکاپی پیش تر تهیه کرده‌اید و در این مسیر قرار دارد، می‌توانید آن را دانلود و سپس به کلی حذف کنید.

 

اگر با حذف این موارد باز هم فضای مصرفی در سرویس شما بالا بود می‌توانید پوشه‌ها و مسیرهای مختلف که مربوط به نرم افزار سایت است را بررسی کنید.

 

در پایین صفحه همان صفحه با انتخاب گزینه “Disk Usage” فضای مصرفی بر اساس میزان مصرف از بیشترین به کمترین نمایش داده میشود و با زدن علامت فلش (<) کنار هر مورد میتوانید اطلاعات بیشتر در مورد زیر مجموعه های آن به دست آورید.

 

بررسی فضای اشغال شده در هاست cPanel

تصویر(2)

 

نکته : در برخی موارد ممکن است در بررسی فضای دیسک در سی‌پنل بخشی به نام Other Usage وجود داشته باشد. این بخش محتویات tmp سیستم بوده و در اثر فعالیت اسکریپت و یا نرم افزارهای مختلف ایجاد می‌شود و عموما به صورت خودکار نیز حذف خواهد شد. اگر مدت طولانی حجم مصرفی آن باقی ماند و فضا اشغال کرد، جهت حذف لطفا یک درخواست پشتیبانی ارسال کنید.