برای پشتیبان‌گیری از دیتابیس و بازگردانی آن در سی‌پنل آن میبایست به بخش مدیریت دیتابیس phpMyAdmin دسترسی داشته باشد. در این بخش می‌توانید از دیتابیس یک خروجی (export) تهیه نموده و یا فایل خروجی دیتابیس را در صورت نیاز درون ریزی (import) کنید.

برای ورود به phpMyAdmin در سی‌پنل و استفاده از آن به شکل زیر اقدام کنید:

1. ابتدا وارد فضای سی‌پنل شوید و  طبق عکس زیر روی phpMyAdmin” کلیک کنید.

 

نحوه پشتیبان گیری از دیتابیس و بازگردانی آن در هاست cPanel

تصویر(1)

2. پس از وارد شدن به محیط phpMyAdmin روی دیتابیس مورد نظر خود دو بار کلیک کنید. جداول دیتابیس در کادر سمت راست صفحه نمایش داده خواهند شد.

 

نحوه پشتیبان گیری از دیتابیس و بازگردانی آن در هاست cPanel

تصویر(2)

از اینجا دو بخش پیش رو خواهید داشت. پشتیبان‌گیری از دیتابیس و بازگردانی آن در سی‌پنل، که هر کدام در زیر به صورت مجزا شرح داده شده است.

پشتیبان‌گیری از دیتابیس از طریق phpMyAdmin :

بر روی نام دیتابیس مورد نظر کلیک نموده تا در سمت راست صفحه، جداول آن نمایش داده شود. سپس مطابق شکل روی تب “Export” بالای صفحه کلیک نمایید.

 

نحوه پشتیبان گیری از دیتابیس و بازگردانی آن در هاست cPanel

تصویر(3)

 

مطابق عکس گزینه “Custom – display all possible options” را انتخاب نمایید و فرمت ذخیره سازی را از بخش “Compression:” به “gzipped” تغییر دهید.

در بخش بعدی (Format) میتوانید فرمت خروجی را مشخص نمایید. این مورد عموما نیازی به تغییر ندارد تا با فرمت sql فایل پشتیبان ایجاد گردد.

سپس روی دکمه Go پایین صفحه کلیک نمایید.

 

بازگردانی بکاپ دیتابیس از طریق phpMyAdmin :

اگر از پیش دیتابیسی موجود نیست می‌توانید یک دیتابیس خالی ایجاد نمایید. (مشاهده آموزش ایجاد بانک اطلاعاتی) و یا شاید قصد داشته باشید فایل پشتیبان را در همان دیتابیس قبلی و قدیمی درون ریزی کنید. در هر صورت نیاز به یک دیتابیس خالی جهت این درون ریزی خواهد بود.

سپس وارد phpMyAdmin هاست شده و روی دیتابیس مدنظر کلیک کنید. مطابق تصویر تب “Import” در بالای صفحه را انتخاب نمایید.

 

نحوه پشتیبان گیری از دیتابیس و بازگردانی آن در هاست cPanel

تصویر(4)

 

در صفحه باز شده روی دکمه “Browse” کلیک کنید و فایل بکاپ دیتابیس را از کامپیوتر خود انتخاب کرده و سپس دکمه “Go” در پایین صفحه را کلیک نمایید. دقایقی منتظر بمانید تا درون ریزی بکاپ تکمیل شوید.