چنانچه تمایل دارید ارجاعی از یک صفحه و آدرس به آدرس دیگر در سایت داشته باشید می‌توانید از ریدایرکت استفاده کنید. به عنوان با درج آدرس domain.com در مرورگر به صورت خودکار به example.com هدایت شود. در این آموزش نحوه ریدایرکت کردن در سی‌پنل را دنبال خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که لازم است دامنه اول (که قصد هدایت آدرس آن به آدرس جدید را دارید) به نحوی در سرویس هاست متصل باشد. حال ممکن است این دامنه همان دامنه اصلی سرویس  بوده و یا به صورت پارک دامنه و یا اددان دامنه اضافه شده باشد. در هر حال میبایست در سرویس میزبانی‌وب رکورد این دامنه موجود باشد تا بتوانید آن را به آدرس جدید مدنظر ریدایرکت کنید.
برای اعمال تنظیمات ریدایرکت، پس از ورود به سی‌پنل از بخش DOMAINS  بر روی آیکون پارک دامنه Redirects کلیک نمایید.

 

ریدایرکت کردن از یک آدرس به آدرسی دیگر در هاست cPanel

تصویر(1)

  • در صفحه جدید میبایست ابتدا نوع (Type) ریدایرکت خود را تعیین کنید. اگر قرار است ریدایرکت کردن در سی‌پنل فقط برای مدت کوتاهی روی این آدرس اعمال شود میبایست Temporary 302 و چنانچه ریدایرکت دائم است Permanent 301 را انتخاب نمایید.
  • در قسمت بعدی از منوی کشویی، دامنه مورد نظرتان را انتخاب کنید. به همین دلیل بالاتر اشاره شد که رکورد دامنه اول میبایست در موجود باشد تا در این بخش آن را انتخاب کنید.
  • اگر قصد ریدایرکت کل دامنه را دارید فیلد بعدی را خالی گذاشته و در غیر این صورت مسیر مورد نظر را در فیلد بعدی وارد کنید. مثلا اگر بخواهید فولدر forum از دامنه ی domain.com را به مسیر جدیدی هدایت کنید، میبایست در فیلد دوم عبارت /forum را وارد کنید.
  • در قسمت redirects to آدرس مقصد را به همراه پروتکل آن url به صورت کامل بنویسید. یعنی فراموش نکنید که http یا https یا ftp را بر حسب نیاز پیش از آدرس مورد نظر درج نمایید.
  • قسمت بعدی یعنی www redirection را دست نخورده باقی بگذارید تا دامنه ی مورد نظر، چه زمانی که با www وارد شود و چه زمانی که بدون www وارد شود، به آدرس جدید هدایت گردد.

 

ریدایرکت کردن از یک آدرس به آدرسی دیگر در هاست cPanel

تصویر(2)

 

در نهایت پس تکمیل موارد ذکر شده با انتخاب گزینه Add تنظیمات ریدایرکت کردن در سی‌پنل اعمال خواهد شد. این تنظیمات به صورت کد دستورات در فایل .htaccess موجود در مسیر دامنه انتخاب شده (به عنوان مثال برای دامنه اصلی پوشه public_html) اضافه خواهد شد.