در این آموزش به مدیریت اکانت FTP در سی‌پنل خواهیم پرداخت. عبارت FTP مخفف عبارت File Transfer Protocol بوده که پروتکلی استاندارد جهت انتقال فایل بین کامپیوترهای مختلف است. توسط این پروتکل و نرم افزارهای ftp سمت کاربر، مانند FileZilla ،CuteFTP و … می‌توانید فایل‌های خود را مستقیما به سرویس میزبانی‌وب انتقال دهید.

درصورتیکه مدیریت سایت را در اختیار چند نفر قرار داده‌اید و هر کدام احتیاج به آپلود فایل روی هاست دارند می توانید از اکانت اف تی پی برای محدود کردن سطح دسترسی هر مدیر استفاده کنید به این صورت که برای هر یک از آنها یک اکانت  اف تی پی ایجاد کنید تا بتوانند بصورت همزمان و بدون ایجاد اختلال برای یکدیگر به فایل های سرور دسترسی داشته باشند.

 

ایجاد اکانت اف تی پی در سی پنل :

ابتدا باید وارد سی پنل هاست خود شده و به بخش “FTP Accounts” بروید.

 

ایجاد اکانت FTP در هاست cPanel

تصویر(1)

 

سپس مطابق تصویر زیر قسمت‌های مربوطه را تکمیل کنید:

  • 1- نام کاربری دلخواهی را برای اف تی پی مدنظر تعیین کنید.
  • 2- گذرواژه دلخواهی برای اکانت اف تی پی مربوطه وارد کنید.
  • 3- گذرواژه فوق را برای تصدیق مجدد وارد کنید.
  • 4- مسیر دسترسی اکانت اف تی پی را تعیین کنید.
    به عنوان مثال چنانچه عبارت public_html/admin قرار دهید به این معناست که  کاربر تنها قادر به مشاهده و اعمال تغییرات در پوشه admin (موجود در public_html) خواهد بود. اگر آن را خالی بگذارید در واقع کل مسیرهای مدیریت فایل (Document Root) اعمال خواهد شد.
  • 5- بر روی “Create FTP Account” کلیک کنید. اکانت FTP شما آماده است.

هنگام مدیریت اکانت FTP در سی‌پنل ممکن است به کلمه Quota برخورد کنید. این کلمه نمایانگر مقدار فضایی که به کاربر اف تی پی اختصاص داده می شود. بصورت پیش فرض توصیه می‌شود مقدار “Unlimited” را تغییر ندهید.

 

ایجاد اکانت FTP در هاست cPanel

تصویر(2)

 

تغییر گذرواژه اکانت اف تی پی :

برای تغییر گذارواژه یک اکانت ftp می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ابتدا در سی‌پنل به بخش FTP Accounts ورود نموده و سپس روبروی اکانت مدنظر بر روی “Change Password” کلیک نمایید.

 

ایجاد اکانت FTP در هاست cPanel

تصویر(3)

 

2- مطابق با تصویر زیر پسورد جدید را در دو قسمت (شماره 1) مشخص شده وارد نمایید. همچنین می توانید جهت تولید پسورد قوی بر روی “Password Generator” (شماره 2) کلیک نمایید. در نهایت جهت اعمال تغییرات بر روی “Change Password” کلیک کنید. (شماره3)

ایجاد اکانت FTP در هاست cPanel

تصویر(4)