امکان بررسی مصرف منابع سایت در سی‌پنل از بخش Resource Usage فراهم است. سرعت یک وب سایت با عواملی مثل CPU یا RAM ارتباط مستقیم دارد. در صورتی که مقدار مصرف منابع سایت از میزان CPU و RAM تعیین شده برای آن فراتر برود، با اینکه همچنان سایت در دسترس خواهد بود اما زمان بارگیری صفحات به شدت کاهش پیدا می کند.

پس از ورود به سی‌پنل می‌توانید با استفاده از گزینه Resource Usage منابع مصرفی سرویس خود را به طور دقیق و به شکل نمودار گرافیکی مشاهده نمایید. جهت دسترسی به این بخش به منظور بررسی میزان منایع مصرفی می توانید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • 1. ابتدا وارد سرویس سی‌پنل خود شوید.
 • 2. سپس از قسمت Metrics گزینه Resource Usage را انتخاب نمایید. (ممکن است این گزینه تحت عنوان CPU and Concurrent Connection Usage در سرویس شما نمایش داده شود)

 

بررسی میزان مصرف منابع سایت در سی‌پنل

  تصویر (1)

 

 • 3. در این صفحه می توانید خلاصه‌ای از اطلاعات مربوطه را مشاهده نمایید. بسته به میزان استفاده از منابع، ممکن است با یکی از موارد زیر مواجه شوید:

  – Your site had no issues in the past 24 hours: این بدین معنا است که در 24 ساعت گذشته سایت شما هیچ مشکلی را نداشته و محدودیتی اعمال نشده است.
  – Your site has been limited within the past 24 hours: اگر این پیام را مشاهده کردید، باید بدانید که در 24 ساعت گذشته حداقل یک محدودیت منابع برای وب سایت شما ایجاد شده است. سی‌پنل اطلاعات بیشتری را در مورد اینکه کدام مورد باعث ایجاد چنین محدودیتی شده است را به شما نشان می‌دهد.
  – Your site might hit resource limits soon: این هشدار زمانی نمایش داده می‌شود که احتمال محدودیت مصرف منابع سرویس در آینده نزدیک وجود داشته باشد. سی‌پنل اطلاعات لازم درباره اینکه کدام یک از منابع در معرض خطر محدودیت هستند را نشان می‌دهد.

 

 • 4. اگر می‌خواهید جزئیات مربوط به میزان منابع مصرفی در سرویس را بررسی نمایید باید در صفحه Resource Usage روی «Details» کلیک کنید. بدین ترتیب جزئیات میزان مصرف منابع مصرفی همراه با نمودار گرافیکی نمایش داده می‌شود.

 

بررسی میزان مصرف منابع سایت در سی‌پنل

تصویر (2)

 

 • 5. در این مرحله نمودار گرافیکی میزان مصرف سایت شما به همراه جزئیات کامل نمایش داده خواهد شد.

به صورت پیش فرض اطلاعات مربوط به میزان مصرف منابع برای روز جاری نمایش می‌شود. برای تغییر فاصله زمانی نمایش داده شده می توانید گزینه «Timeframe» را انتخاب و محدوده زمانی مورد نظر خود را اعمال کنید. با استفاده از گزینه «Time Unit» نیز می توانید فاصله بین نقاط داده های نمایش داده شده در نمودار را تنظیم نمایید.

 

بررسی میزان مصرف منابع سایت در سی‌پنل

تصویر (3)

 

 • 6. با کلیک روی Snapshots شما می توانید مسیرهای منابع مصرفی وب سایت خود را مشاهده نمایید.

با توجه به حالات مختلف مصرف منابع، ممکن است یک لیست از فرآیندها و همچنین لیستی از درخواست‌های پایگاه داده نمایش داده شود. شما می توانید با توجه به شکل زیر اطلاعات این بخش را بررسی نمایید:

 1. به کمک فلش‌های قرار گرفته شده می توانید تصاویر را به ترتیب مشاهده نمایید. (گزینه 2)
 2. تقویم موجود کنار صفحه به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک تاریخ مشخص را انتخاب نمایید. (گزینه 3)
 3. با استفاده از لیست موجود می‌توانید زمان مشخصی را انتخاب نمایید. (گزینه 4)

 

بررسی میزان مصرف منابع سایت در سی‌پنل

تصویر (4)

 

 • 7. در ادامه گزینه‌های موجود در بخش Current Usage که همان بخش اصلی بررسی مصرف منابع سایت در سی‌پنل است به همراه توضیحات لازم ارائه می‌شود.

 

بررسی میزان مصرف منابع سایت در سی پنل

 

 • CPU Usage: این قسمت مربوط به حداکثر مصرف منابع CPU اختصاص داده شده به سرویس است. مصرف بیش از حد از منابع CPU منجر به اختلال و کندی در سرور شده که این موضوع بسیار مهم بوده و میبایست حتما به آن توجه شود.
 • Input/output Usage: محدودیت IO توان عملیاتی کاربران را کنترل می‌کند که بر حسب KB/s محاسبه می‌شود. اگر حد مجاز مصرف این مورد بیشتر شود، عملیات‌ها با کندی انجام شده یا متوقف خواهند شد زیرا IO یکی از حساس در سرویس اشتراکی است.
 • Entry Processes: این قسمت جهت کنترل پردازش‌ ورودی‌ها است. بهترین راه برای فهم این نوع از محدودیت، برخی از اسکریپت‌های وب هستند که می توانند توسط بازدیدکنندگان وب سایت به صورت همزمان اجرا شوند. این محدودیت نیز بدین منظور مهم بوده که از عدم عملکرد صحیح وب سرور آپاچی جلوگیری می‌کند.
 • Processes: این قسمت تعداد پردازش‌های سایت را محدود می کند. هرگاه این تعداد به حداکثر میزان تعریف شده رسید، پروسس جدیدی قابل اجرا نخواهد بود تا زمانیکه یکی از قبلی‌ها به اتمام برسد. این موضوع می‌تواند از بروز حملات DDOS جلوگیری نماید.
 • Faults: این قسمت تعداد Entry Processes و virtual RAM نادرست بوده که توسط سیستم ثبت شده است.

 

کاربرانی که با مشکل کندی سرعت و اختلال در عملکرد سایت خود مواجه هستند قبل از هرچیز میبایست مصرف منابع سرویس را بررسی نموده و سایت و قالب آن را بهینه کنند. با بهینه کردن اسکریپت و قالب سایت بخش و کاهش مصرف منابع، عملکرد بهتری در سایت رقم خواهد خورد. در نهایت اگر نیاز به منابع پردازشی بیشتری باشد نیز می‌توان سرویسی با منابع پردازشی بیشتر تهیه نمود.