به طور کلی روش‌های فوروارد کردن ایمیل در سی‌پنل به دو حالت تقسیم می‌شوند. در واقع قابلیت Forwarder امکان تنظیم دو نوع ارجاع دهنده (انتقال دهنده) پیام ایمیل را فراهم می‌کند. در اینجا هر دو حالت خدمت شما شرح داده خواهد شد:

  1. Email Forwarder : توسط این قابلیت قادر هستید تنظیماتی اعمال کنید که یک نسخه از پیام‌های دریافتی توسط اکانت ایمیل مربوطه، به یک آدرس ایمیل انتخابی دیگر ارجاع شود.
  2. Domain Forwarder : این قابلیت زمانی کاربرد دارد که به عنوان مثال آدرس دامنه وب سایت تغییر داده شده و بنابراین آدرس ایمیل‌های تحت آن دامنه نیز هم تغییر کرده است. احتمالا برخی از کاربران آدرس ایمیل‌های قدیمی را دارند و برای آن‌ آدرس‌ها پیام ارسال می‌کنند. با این قابلیت می‌توانید آدرس دامنه جدید را در سی‌پنل تنظیم کنید تا هر پیامی که به آدرس‌های قدیمی ارسال گردد، به صورت خودکار برای مقصد تعیین شده ارسال شود. در واقع به جای اینکه برای هر اکانت ایمیل یک فورواردر جدا تنظیم کنید، می‌توانید کلیه اکانت‌های ایمیل تحت یک دامنه را به آدرس دیگری هدایت کنید.

 

فوروارد کردن پیام از طریق اکانت ایمیل

 

قبل از هر چیز اگر هنوز اکانت ایمیلی در سرویس ایجاد نکرده اید، می‌توانید از آموزش مدیریت اکانت ایمیل در سی‌پنل استفاده نموده و یک اکانت ایمیل بسازید.

جهت ایجاد یک انتقال دهنده خودکار ایمیل مراحل زیر را دنبال کنید:

1- در ابتدا وارد فضای سرویس سی‌پنل شوید و به بخش EMAIL مراجعه کنید. در این بخش مطابق تصویر زیر گزینه Forwarders را انتخاب نمایید.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در هاست سی پنل

تصویر (1)

 

2- برای ساخت یه ارجاع دهنده پیام ایمیل در این صفحه، از قسمت Create an Email Account Forwarder بر روی گزینه Add Forwarder کلیک کنید.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در هاست سی پنل

تصویر (2)

 

3- با این کار وارد صفحه Add a New Forwarder خواهید شد. در این بخش میبایست بخش‌های مختلفی را تنظیم کنید که در ادامه کاربرد هر کدام توضیح داده خواهد شد.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در هاست سی پنل

تصویر (3)

 

  • Address to Forward : در این بخش میبایست پیشوند اکانت ایمیلی را وارد کنید که قصد هدایت پیام‌های دریافتی آن به جای دیگر را دارید. به عنوان مثال اگر اکانت ایمیل info@domain.com مدنظر است، در این بخش پیشوند آن یعنی info را وارد کنید.
  • Domain : در این بخش آدرس دامنه اکانت ایمیل قابل انتخاب است. جهت نمونه برای مثال ذکر شده برای اکانت info میبایست دامنه domain.com را انتخاب کنید. این بخش یک منوی انتخابی بوده و از بین دامنه‌های موجود در سرویس (دامنه اصلی، پارک دامین، ساب دامین و ادان دامین) قابل انتخاب است.
  • Forward to Email Address : در این بخش آدرس ایمیل جدیدی که قرار است یک نسخه از پیام‌های دریافتی به آنجا فوروارد شوند را وارد کنید. در واقع مقصد (Destination) دریافت پیام‌ها را مشخص نمایید.
  • Discard and send an error to the sender : اگر برای مقصد مدنظر به جای گزینه Forward to Email Address از Discard and send an error to the sender استفاده کنید، هر پیامی که به آدرس ایمیل info@domain.com (که آن را در ابتدا تعیین کرده اید) ارسال شود، بلافاصله یک پیام با محتوای خطا در دریافت ایمیل برای فرستنده ارسال خواهد شد. در بخش Failure Message هم می‌توانید محتوای آن پیام خطا رو به صورت اختصاصی تنظیم کنید. به عنوان مثال یک آدرس ایمیل قدیمی و منقضی شده و دیگر قصد استفاده از آن را ندارید. با استفاده از این گزینه می‌توانید فورواردی تنظیم کنید تا پیام خطایی با محتوای «این آدرس ایمیل دیگر فعال نیست» برای فرستنده ارسال شود.

 

با انتخاب گزینه Advanced Options بخش تنظیمات پیشرفته نمایش داده خواهد شد.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در هاست سی پنل

تصویر (4)

 

  • Forward to a system account : با انتخاب این گزینه یک نسخه پیام به اکانت سیستمی سرویس ارسال خواهد شد. به صورت پیشفرض نام کاربری سرویس (ایمیل پیشفرض هاست) در این کادر قرار دارد. امکان تنظیم سایر نا‌م‌های کاربری همچون  ftp و web disk نیز وجود دارد.
  • Pipe to a Program : این بخش یک قابلیت حرفه‌ای به خصوص برای استفاده برنامه نویسان است. با انتخاب این گزینه در بخش مربوطه می‌توانید مسیر اجرای فایل و اسکریپتی را تعیین کرد. به این ترتیب اگر پیامی به آدرس info@domain.com ارسال شود، آن اسکریپت اجرا خواهد شد. این بخش کاربردهای متنوعی دارد. به عنوان مثال مسیر اجرای اسکریپتی تعیین شود تا اگر هر فرد به آدرس info@domain.com پیامی ارسال کرد، این برنامه وارد عمل شده و کد ثبت نام یا کد احراز هویت برای فرستنده پیام ارسال کند. این مورد صرفا مثالی جهت نمونه بود و همانطور که اشاره شد برای این بخش کاربردهای متنوعی و جالبی وجود خواهد داشت.
  • Discard (Not Recommended) : با انتخاب این گزینه هر پیامی که به آدرس ایمیل info@domain.com ارسال شود، بلافاصله حذف شده و به طور کلی نادیده گرفته می‌شود. این گزینه توسط سی‌پنل توصیه نشده است.

 

در این بخش از آموزش روش‌های فوروارد کردن ایمیل در سی‌پنل، استفاده از اکانت ایمیل مدنظر ماست. بنابرین از گزینه Forward to Email Address استفاده می‌کنیم. پس از تعیین مقصد گیرنده، برای اعمال نهایی تنظیمات بر روی گزینه Add Forwarder کلیک کنید.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در هاست سی پنل

تصویر (5)

 

مشاهده پیام سبزرنگ All email sent to ”” will now be copied to. به این معناست که تنظیمات فورواردر با موفقیت انجام شده است. بر روی گزینه Go Back کلیک کنید تا به صفحه اصلی تنظیمات Forwarder باز گردید.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در هاست سی پنل

تصویر (6)

 

فوراورد کردن پیام از طریق دامنه

 

همانطور که در ابتدای آموزش نیز ذکر شد، یکی دیگر از روش‌های فوروارد کردن ایمیل در سی‌پنل نوع Domain Forwarder است. جهت این مورد مراحل زیر را دنبال کنید:

1- مشابه قبل به صفحه Forwarders مراجعه کنید و این مرتبه بر روی گزینه Add Domain Forwarder کلیک کنید.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در هاست سی پنل

تصویر (7)

 

2- در این صفحه از قسمت Domain باید نام دامنه قبلی خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال دامنه قبلی domain.com و آدرس جدید جهت دریافت پیام نیز info@newdomain.com است. مورد اول ی منوی انتخابی از بین دامنه های موجود در سرویس است. آدرس ایمیل مقصد را نیز میبایست تایپ کنید. در نهایت جهت اعمال تنظیمات بر روی گزینه Add Domain Forwarder کلیک نمایید.

 

نحوه فوروارد کردن ایمیل در سی پنل

تصویر (8)

 

مشاهده پیام سبزرنگ All email sent to “” will now be copied to. به این معناست که تنظیمات موفقیت آمیز انجام شده است. به این ترتیب چنانچه پیامی به هر اکانت ایمیل تحت دامنه domain.com ارسال شود، یک نسخه از آن به info@newdomain.com ارسال خواهد شد.