برای اینکه بتوانیم بهترین سرویس میزبانی‌وب را برای سایت خود خریداری کنیم میبایست به یکسری نکات توجه داشته باشیم. پس از خرید هاست باید یکسری اقدامات را نیز انجام دهیم. در این مطلب بصورت کامل در مورد مجموعه اقدامات مورد نیاز پس از خرید سی‌پنل بحث خواهیم کرد. این اقدامات شامل بررسی تخصصی ساختار و مشخصات هاست می‌باشد که موجب حصول اطمینان از خرید خواهد بود. چنانچه مغایرت یا مشکلی نیز وجود داشت می توان با شرکت هاستینگ مطرح و آنرا برطرف کرد. در صورت عدم رفع مشکل نیز می توان از امکان عودت وجه 7 روزه برای کنسل کردن سرویس و دریافت وجه پرداختی استفاده کرد.

 

چک لیست مشخصات هاست

در ابتدا لازم است مشخصات هاست تحویل داده شده را با مشخصات ذکر شده برای پلن خریداری شده مقایسه نماییم. می‌توان این مورد را تحت چک لیست زیر مورد بررسی قرار داد:

 • بررسی حجم و ترافیک هاست
 • تعداد ساب دامین، ادان دامین، پارک دامین، دیتابیس، ایمیل اکانت و …
 • بررسی میزان سهم از منابع سخت افزاری و نرم افزاری
 • بررسی میزان حجم مجاز برای دیتابیس
 • بررسی وب سرور مورد استفاده برای هاست
 • بررسی پشتیبانی از قابلیت SNI و گواهی SSL رایگان
 • بررسی موقعیت هاست با آی پی سرور

 

بررسی حجم و ترافیک هاست

پس از ورود به سی پنل گزینه های Disk Usage و Bandwidth را به منظور بررسی حجم و ترافیک مشاهده نموده و با مقدار اعلام شده در پلن مورد سفارش مقایسه نمایید. ترافیک هاست معمولا بصورت ماهانه محاسبه شده و در ابتدا هر ماه میلادی صفر می‌شود. به عنوان نمونه اگر سرویس هاستی با 100 گیگابایت ترافیک خریداری نمودید به این معنی است که مجاز هستید در یک ماه مقدار 100GB ترافیک روی هاست خود داشته باشید. توجه داشته باشید که اقداماتی همچون آپلود، دانلود، بازدید و … از پهنای باند سرویس یا به عبارت صحیح تر از ترافیک هاست شما استفاده می‌کند.

در خصوص مورد بالا در صورتی که میزان استفاده شما از پهنای باند بالا است یا میزان آپلود و دانلود وبسایت شما از حالت عادی فراتر می رود، عموما پیشنهاد می‌شود از سرویس های هاست دانلود با پهنای باند نامحدود استفاده نمایید. بدین ترتیب علاوه بر عملکرد حرفه ای تر شاهد تاثیرات مثبت این مورد بر سرعت وبسایت خود خواهید بود.

 

بررسی تعداد ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین

برای بررسی این موارد نیز می توانید به راحتی پس از ورود به سی پنل، در بخش Statistics تعداد مجاز مواردی نظیر ساب دامین، ادان دامین، پارک دامین و … را مشاهده نمایید. در صورت مشاهده مغایرت تنها کافیست موضوع را به شرکت میزبان خود اطلاع دهید تا طبق مشخصات موجود در پلن ارائه شده تصحیح شود.

 

بررسی تعداد دیتابیس، ایمیل اکانت

تعداد مجاز این موارد نیز در بخش Statistics قابل مشاهده است و به راحتی می توانید تعداد مجاز و همچنین تعداد مصرف شده و باقیمانده را مشاهده نمایید. برای بسیاری از گزینه ها نیز عبارت مورد نظر بصورت لینک است که با کلیک بر روی آنها می توانید به جزئیات کاملتر و دقیق تری دسترسی داشته باشید.

 

بررسی میزان سهم از منابع سخت افزاری و نرم افزاری

در صورتی که شرکت هاستینگ از سیستم عامل CloudLinux استفاده کرده باشد در اینصورت امکان ارائه منابع سخت افزاری و نرم افزاری کاملا مشخصی به هر هاست وجود دارد. در واقع این سیستم عامل موجب می‌شود حق و عدالت تا حد بالایی برای همه اکانت های روی سرور تامین شود. برای مشاهده منابع اختصاصی می توانید در بخش Statistics موارد زیر را بررسی کنید:

 • CPU Usage : مشاهده میزان مورد استفاده از مقدار پردازنده اختصاص یافته به هاست
 • Entry Processes : مشاهده تعداد بازدیدهای همزمان مجاز و در حال اجرا
 • Physical Memory Usage : مشاهده میزان رم اختصاصی هاست و مقدار مورد استفاده
 • IOPS : مشاهده مقدار مجاز و مصرف Input/Output در واحد تعداد در ثانیه
 • I/O Usage : مشاهده مقدار مجاز و مصرف Input/Output در واحد حجم در ثانیه
 • Number of Processes : مشاهده مقدار مجاز و تعداد پروسس های در حال اجرا

 

بررسی میزان حجم مجاز برای دیتابیس

مقدار مجاز و استفاده شده این مورد نیز در بخش Statistics مورد MySQL® Disk Usage قابل مشاهده است. با توجه به اینکه معمولا دیتابیس‌های با حجم بالا، بار پردازشی سنگینی به سرور اعمال می کنند، می‌توان گفت سرویس‌هایی که از حجم بالای دیتابیس پشتیبانی می‌کنند قیمت بالاتری نیز دارند.

 

بررسی وب سرور مورد استفاده برای هاست

بررسی این موضوع با راهکارهای مختلفی قابل انجام است که در اینجا به دو روش اشاره می شود:

 1. تشخیص وب سرور در حالتی که سایت محتوایی ندارد
 2. تشخیص وب سرور در حالتی که سایت دارای محتواست

روش اول: در این حالت معمولا با وارد کردن آدرس سایت نام وب سرور در صفحه نمایش داده می شود. برای مثال اگر وب سرور مورد استفاده Litespeed باشد معمولا در انتهای صفحه پیغام Proudly powered by LiteSpeed Web Server قابل مشاهده است.

روش دوم: برای اینکار می توانید افزونه wappalyzer را روی مرورگر خود نصب نمایید. بواسطه این افزونه اطلاعات کاملی از سایت به شما داده می شود که وب سرور مورد استفاده نیز در آن قابل مشاهده است. برای نصب این افزونه بر روی این لینک کلیک کنید.

 

اقدامات مورد نیاز پس از خرید هاست سی پنل

 

بررسی پشتیبانی از قابلیت SNI و گواهی SSL رایگان

یکی از اقدامات مورد نیاز پس از خرید سی‌پنل، بررسی فعال بودن این قابلیت در بخش SSL/TLS سی پنل قابل مشاهده است. این قابلیت امکان نصب و راه اندازی گواهی SSL را بدون نیاز به IP اختصاصی فراهم می‌کند. اگر به فعال بودن SNI در هاست خود نیاز دارید پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام به خرید هاست از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.

 

بررسی موقعیت هاست با آی پی سرور

برای اینکار چندین روش وجود دارد. یکی از بهترین روشها این است که از سایت خود پینگ گرفته و مشخصات هویتی آی پی را در سرویسهای تشخیص آی پی بررسی کنید. یکی ار این سرویس ها، سایت whois.domaintools.com است که می توانید آی پی سایت خود را در آن وارد کرده و موقعیت آنرا بدانید. توجه داشته باشید با وارد کردن آدرس سایت نیز اینکار امکانپذیر است اما با توجه به اینکه اطلاعات نمایش داده شده در این سایت با تاخیر است ممکن است دچار ابهام و اشتباه در تشخیص شوید. پس بهتر است از آی پی سرویس خود استفاده کنید.

 

چک لیست فنی برای بررسی حرفه ای تر

 

اقدامات مورد نیاز پس از خرید هاست سی پنل

 

 

از جمله اقدامات مورد نیاز پس از خرید سی‌پنل، بررسی ساختار و وضعیت هاست بصورت حرفه ای است. مواردی مانند امنیت، سازگاری، عدم اسپم بودن و … که تحت چک لیست زیر قابل بررسی هستند:

 • بررسی عدم اسپم بودن آی پی سرور
 • بررسی امنیت تامین شده برای هاست از سمت هاستینگ
 • بررسی قابلیت تغییر نسخه زبان مورد پشتیبانی
 • بررسی مقدار پینگ آی پی سرور

 

بررسی عدم اسپم بودن آی پی سرور

برای اینکار کافیست آی پی سرور یا دامنه خود را در فیلد بررسی سایت های زیر وارد نموده و نتیجه را بررسی کنید:

 • https://www.spamhaus.org/lookup/
 • https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx

در صورتی که آی پی اسپم شده باشد در نتایج ذکر می شود.

 

بررسی امنیت تامین شده برای هاست از سمت هاستینگ

اینکار بصورت کامل قابل تشخیص نیست اما دانستن موارد زیر می تواند مفید باشد:

 • استفاده از سیستم عامل کلاد لینوکس
 • استفاده از فایروال سخت افزاری و نرم افزاری
 • استفاده از سیستم های محافظتی و امنیتی
 • کانفیگ حرفه ای سرور منطبق با اصول امنیتی

اگر سرویس دهنده هاستینگ شما از موارد فوق بر روی سرور اصلی سرویس مربوطه استفاده کرده است، امنیت نسبتا قابل قبولی برای سرویس شما به ارمغان خواهد آورد. البته که تنظیمات و کانفیگ حرفه ای سرور و نرم افزارها اصلی ترین بخش کار است که میبایست توسط واحد فنی متخصص و ماهر انجام گردد.

 

بررسی قابلیت تغییر نسخه زبان PHP

این قابلیت امکان سازگاری بیشتری را برای هاست با سیستم های مدیریت محتوا فراهم می کند. در صورت وجود، این گرینه در بخش SOFTWARE سی پنل با نام Select PHP Version (و یا گزینه MultiPHP Manager) در دسترس می‌باشد. در این بخش اگر سرویس دهنده هاستینگ شما نسخه های مختلف php را در سمت سرور نصب کرده باشد، امکان تنظیم نسخه دلخواه از بین آن ها فراهم خواهد بود.

 

بررسی مقدار پینگ آی پی سرور

قاعدتا هر قدر متوسط مقدار پینگ عدد کمتری باشد بهتر است اما باید توجه داشت که معمولا عدد بدست آمده برای سرویس داخل کشور، به جهت فاصله کمتر کاربر با سرور، پایین تر است. معمولا عدد بین 30 تا 60 برای موقعیت ایران و 100 تا 250 برای موقعیت خارج کشور قابل قبول است. برای گرفتن پینگ می توانید با کلید ترکیبی Win+R مقدار cmd را وارد و OK کنید. در کادر باز شده عبارت ping domain.com را وارد نمایید. به جای domain.com نام دامنه خود را وارد کنید. نتایج در 4 ردیف نمایش داده می شود که متوسط آنها بصورت Average قابل مشاهده است.

 

اقدامات مورد نیاز پس از خرید هاست سی پنل