اگر قصد راه‌اندازی سایت دوم در سی‌پنل را دارید می‌توانید گزینه “Addon Domains” استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر دامنه و سایت اصلی که در مسیر public_html راه اندازه شده است، امکان پیاده سازی سایت دومی نیز فراهم خواهد شد.

برای این کار ابتدا وارد فضای cPanel شده و گزینه “Addon Domains” را انتخاب کنید.

 

راه اندازی سایت مجزا روی یک هاست

تصویر(1)

در صفحه Addon Domains بخش‌های مربوطه را به صورت زیر تکمیل کنید:

New Domain Name: نام دامنه جدید مدنظر را وارد کنید.

نکته : پس از پر کردن بخش فوق، با کلیک بر روی فضای خارج از آن قسمت، دو قسمت دیگر یعنی subdomain و Document root به صورت خودکار تکمیل خواهند شد. البته در صورت تمایل میتوانید محتوای این فیلد ها را بر اساس نیاز خود تغییر دهید.

Subdomain: نام ساب دامین پیشفرضی که ایجاد می‌شود و به همان آدرس اصلی اشاره دارد.

Document Root: محلی که قرار است این دامنه جدید به آن پوشه و مسیر اشاره داشته باشد. به صورت پیشفرض پوشه‌ای با همان نام دامنه در مدیریت فایل سرویس ایجاد خواهد شد.

 

راه اندازی سایت مجزا روی یک هاست

تصویر(2)

 

اگر میخواهید به این دامنه یک اکانت FTP اختصاص بدهید، گزینه “Create an FTP account associated with this Addon Domain” را فعال کرده و اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید.

در نهایت برای اعمال تنظیمات بر روی گزینه Add domain کلیک کنید.

برای اضافه کردن محتوا به این دامنه کافی است از طریق مدیریت فایل خود به همان پوشه (که در بخش Document Root به آن اشاره گردید) مراجعه کنید. محتوای دلخواه خود را در محل آپلود نموده و اقدام به راه اندازی سایت جدید کنید.

نکاتی که پیش از راه‌اندازی سایت دوم در سی‌پنل به آن توجه کرد:

  • – اگر قصد اتصال دامنه بین‌المللی (همچون com و org و …) را دارید، ابتدا میبایست دی ان اس های سرویس موردنظر را بر روی آن تنظیم کنید. سپس چندین ساعت صبر نموده و آنگاه می‌توانید اقدام به اتصال دامنه کنید.
  • – اگر قصد اتصال دامنه ملی (IR) را دارید، ابتدا میبایست دی ان اس های سرویس موردنظر را بر روی آن تنظیم کنید. سپس 12 الی 24 ساعت صبر نموده و در نهایت می‌توانید اقدام به اتصال دامنه کنید.

آموزش تنظیم دی ان اس دامنه ir در پنل ایرنیک 

  • – قابلیت Addon Domains (راه‌اندازی سایت دوم در سی‌پنل) به صورت پیشفرض 1 عدد است. در واقع علاوه بر سایت دامنه اصلی می‌توانید یک دامنه دیگر نیز به هاست متصل نموده و در مجموع دو سایت مجزا در سرویس راه اندازی کنید.