شاید برای شما نیز این سوال مطرح باشد که دامنه چیست و چرا باید دامنه ثبت کنیم؟ هنگامی که تصمیم بگیرید کسب و کار خود را توسعه داده و یک وب سایت راه اندازی کنید، باید یک نام دامنه مناسب برای آن تهیه نمایید. در واقع برای نمایش سایت نیاز به آدرسی دارید تا بتوانید توسط وب سایت محصولات و خدمات خود را به مخاطبین معرفی کنید.

 

ذکر یک مثال

تصور کنید تصمیم دارید یک ویلای شیک و زیبا خارج از شهر در یک منطقه خوش آب و هوا برای خود بسازید. قبل از ساخت ویلا شما باید یک زمین با موقعیت مناسب برای آن خریداری کنید تا پس از ساخت ویلا، از دوستان و آشنایانتان بخواهید برای تعطیلات آخر هفته به ویلای شما آمده و اوقات فراغتشان را در آنجا سپری کنند. برای این منظور نیز باید دوستانتان آدرس ویلای شما را داشته باشند. در حقیقت آدرس ویلای شما منحصر به فرد شماست و دوستانتان صرفا با دنبال کردن آن آدرس میتوانند به ویلای شما دسترسی داشته باشند.

 

دامنه چیست؟

در پاسخ به این سوال که دامنه چیست و چرا باید دامنه ثبت کنیم باید گفت برای پیاده سازی وب سایت، نیاز به آدرس منحصر به فرد در در بستر اینترنت دارید. در واقع وب سایت شما باید یک آدرس منحصر به فرد داشته باشد تا مخاطبین بتوانند با وارد کردن آن آدرس در مرورگر، به وب سایت شما دسترسی داشته باشند. به آدرس هر سایت در اینترنت دامنه گفته می‌شود. آدرس دامنه همان عبارت بعد از www. بوده و هر کس میتواند آدرس دامنه منحصر به فرد خود را داشته باشد.

بنابراین اگر شما هم قصد راه اندازی وب سایت دارید، باید هرچه سریع تر برای خود یک دامنه مناسب ثبت کنید. البته توجه کنید ثبت یک دامنه خوب به همین سادگی هم نیست. آدرس دامنه شما باید کوتاه، ساده و قابل فهم باشد تا افراد بتوانند به راحتی آن آدرس دامنه را به خاطر بسپارند. همچنین نام زیبا و مناسبی با توجه به هدف وب سایت خود تعیین کنید.